Her sektör gibi taşımacılık sektöründe de uyulması gereken kurallar, düzenlemeler ve ilkeler bulunuyor. Daha güvenli bir taşımacılık için belirlenen bu kurallar doğrultusunda, kargo firmalarına duyulan güven artıyor, gönderilerin adreslerine risksiz ulaşması sağlanıyor. Bu nedenle kargo gönderimi yapan şirketlerin taşıdıkları gönderiler ile ilgili bazı sınırlamalar yer alıyor. Bu sınırlamalar nedeni ile kargo şirketlerinin gönderi olarak kabul edemediği bazı ürünler bulunuyor. Peki, bu ürünler neler?

Kanunen Yasaklı Maddeler

Kargo kurallarına göre hem çevreyi hem de insan sağlığını tehdit etmeyen, mevcudiyeti suç sayılmayan ürünler taşımaya uygundur. Yanıcı, akıcı ve patlayıcı maddeler çevreye zarar vereceği için taşıma şirketleri tarafından kesinlikle kabul edilmiyor. İlgili mevzuat uyarınca satılması, satın alınması ve bir yerden bir yere nakliye edilmesi yasak olan ürünlerin kargo gönderimi yapılması da yasaktır. Bu nedenle uyuşturucu ve radyoaktif maddeler taşınması kesinlikle yasak olan ürünler arasındadır.

Bozulma İhtimali Olan Ürünler

Her ne kadar bozulabilecek ürün denildiğinde çoğu kişinin aklına sadece yiyecek ve içecekler gelse de kargo taşımacılığında gönderilemeyecekler arasında farklı ürünler de yer alıyor. Bunlar arasında kısa sürede bozulabilecek yiyecekler, mutfak yağları ve sıvı deterjan gibi ürünler bulunuyor. Bu nedenle kargo gönderirken bozulma ihtimali olan ürünlerin alıcıya ulaştırılması, bazı durumlarda uzayabildiği için kargo şirketleri tarafından kabul edilmiyor. Sadece gerekli tüm koşullar sağlandığında bozulmayan, kokmayan ve küflenmeyen yani taşınma esnasında hiçbir problem oluşturmayan ürünler taşınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Whatsapp Hattı